ELEKTROSTATİK TOZ BOYAMA KABİNLERİ

ELEKTROSTATİK TOZ BOYAMA KABİNLERİ

Otomatik ve manuel toz boya uygulama kabinleri; kabin içindeki boyanın dışarıya çıkmasını engelleyerek insan sağlığını korumak ve maksimum boya tasarrufu sağlamak için kullanılır.

Ergonomik ve demonte yapısı sayesinde kolayca montajı yapılabilen toz boya kabinlerimiz, herhangi bir kesinti olmaksızın düzenli boya beslemesi yaparak hızlı ve kaliteli boyama çözümleri sağlar. Kabinler, tesisin özel ihtiyaçları doğrultusunda filtreli, monosiklonlu ya da multisiklonlu olarak üretilmektedir.

Kabinlerimizde emme fanının oluşturduğu hava akımı ile hareket eden ve malzemeye tutunamayan toz boya tanecikleri kabin içerisindeki filtreler üzerinde toplanır ve dışarı kaçması önlenir.

Çalışma esnasında filtrelerin temizliği ters patlatma sistemi ile filtrelere ani şoklama yapılarak üzerinde toplanan toz boyanın kabin içine dökülmesi ile sağlanır. Buradan elenerek kabin altındaki çekmece depoda toplanarak boyanın tekrardan kullanılması sağlanır.

1,5 mm ve 2,00 mm galvaniz sacdan imal edilir. 320x600mm ölçülerinde kağıt veya teflon filtre kullanılır.

Kabin ölçüleri, boyanacak olan ürün çeşitliliğine ve tesisin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanır.

BOX TİPİ ELEKTROSTATİK TOZ BOYAMA FIRINLARI

Box tipi elektrostatik toz boyama fırınları, konveyör üzerindeki otomasyon panosu ile kontrol edilen yarı otomatik fırınlardır. Yükleme, pişirme ve boşaltma aşamalarına hizmet veren üç istasyondan oluşur. Birinci istasyona yüklenen boyanmış malzemeler ikinci aşamada fırın içerisine taşınır. Pişirme işlemini takiben soğutularak fırın boşaltılır. Soğutma sürecinde tamamen boşaltılmış olan yükleme istasyonu ikinci parti malzemeye hazır hale geldiği için sistem duraksamadan seri üretime olanak sağlar.

Kabin içerisi, yüksek ısıya dayanıklı silikon aracılığıyla bidbirine geçen sandviç toz boya fırın panellerinden oluşmaktadır. Elektrostatik toz boyama pişirme sıcaklığı ve kürlenme süresi dijital termostat ile manuel olarak ayarlanabilmektedir. Fırın içinde alt kısımda yer alan hava dağıtım kanalları, merkezi olarak yerleştirilmiştir.

Box tipi fırınlarımızı standart ölçülerde temin etmek  ya da üretime özel olarak ölçülendirilmiş ebatlarda projelendirmek mümkündür.

ÜSTTEN KONVEYÖRLÜ PİŞİRME FIRINLARI

Elektrostatik toz boyama yapılacak ürünlerin giriş ve çıkış bölümlerinde kapıları bulunan pişirme ve kurutma fırınlarımızın üstten konveyörlü olan modelleridir.

Fırının üzerindeki redüktör tahrikli zincir ve ray sistemi ile çalışan konveyör aracılığı ile  işlenecek ürünlerin fırın içerisine giriş ve çıkışları sağlanır.

El arabasıyla fırına ürün yerleştirme sistemine göre, personel için çok daha sağlıklı; işletme için ise çok daha hızlı çalışma imkanı sağlar.

Üstten konveyörlü fırınlarımızı standart ölçülerde temin etmek  ya da üretime özel olarak ölçülendirilmiş ebatlarda projelendirmek mümkündür.

BARA AKTARMALI PİŞİRME FIRINLARI

Bara aktarma sistemli fırınlarımız, elektrostatik toz boyama yapılacak ürünlerin pişirme fırınına mekanik olarak aktarılmasını sağlayarak boyama ve pişirme işlemleri arasında otomasyon sağlamaktadır.

Bara aktarma sistemli fırınlarımız, elektrostatik toz boyama yapılacak ürünlerin pişirme fırınına mekanik olarak aktarılmasını sağlayarak boyama ve pişirme işlemleri arasında otomasyon sağlamaktadır.

Temel olarak, boyama bölümü ile pişirme fırını arasında otomatik bir ray sistemi kurulmaktadır.

Bara aktarma sistemli fırınlarımızı standart ölçülerde temin etmek ya da üretime özel olarak ölçülendirilmiş ebatlarda projelendirmek mümkündür.

TAM OTOMATİK BOYAMA FIRINLARI

Otomatik tünel tipi elektrostatik toz boya fırınlarımız, kesintisiz bant akış sistemi ile üretim yapan tesisler için tesisin boyama ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanır.

Kapı yerine hava perdeleri kullanılan sistemlerimizde perdelerden aspiratörler vasıtası ile soğuk hava üfletilerek sıcak havanın dışarı çıkması engellenir. Fırın içerisindeki sıcaklık sürekli 180-200°C derecedir. Tünel fırınlarda konveyör sürekli hareket halindedir. Malzeme sprey hattından geçerken sprey nozulları ile malzeme üzerine püskürtülen kimyasallarla yıkama (temizlik) ve fosfat kaplama işlemi yapılır, devamında ise kurutma fırınından geçirilerek toz boyama işlemini takiben pişirme fırınına yönlenir.

Pişirme ve kürlenme süresi tamamlanan malzemeler boşaltma istasyonunda fırın konveyöründen çıkartılır. Konveyör hızı boyanacak olan malzemenin et kalınlığına ve boyuna göre ayarlanır.

Tünel fırınlar isteğe bağlı olarak içten U dönüşlü olarak da imal edilebilir. U dönüşlü fırınlar genellikle fabrikada yer sıkıntısı olması durumlarında yerden kazanmak için tercih edilir.

Tam otomatik tünel fırın yüksek kapasiteli işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

YÜZEY TEMİZLEME SİSTEMLERİ

Elektrostatik toz boya hatlarında yüksek kalitede kaplama yapabilmek için sprey ve daldırma tip yüzey temizleme sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin projelendirme aşamasında ısıtma tipi, ısıtma kapasitesi, su sirkülasyon sistemi, buhar emme sistemi, tanklar arasında buhar ve kimyasal karışımı önleme gibi bir çok teknik ayrıntı hassasiyetle değerlendirilir.

Maksimum enerji tasarrufu ve minimum kimyasal/su tüketimi planlanan yüzey temizleme sistemlerimizin nano kaplama, yağ alma/aşındırma, demir fosfat/çinko fosfat ve kromatlama gibi farklı uygulamaları projelendirilmektedir.